Szakértőnk kedvencei az őszi aukcióról

2019. 11. 09.

Mit vinnének haza szakértőink a 75. Művészeti aukcióról?

Francia art deco óra – Mireisz Viktória, műtárgyszakértő

Sok minden eszembe jut erről a francia óráról, miközben egy neves szobrász készítette, mégis mutatja az időt, egyszerre szobor és használati tárgy is. A fehér márvány eleganciát kölcsönöz, fensőbbséget, letisztult eleganciát sugároz.

Francia art deco óra (506). Architektonikus felépítésű, faragott márvány óraház, öntött, patinázott bronz oroszlánnal, ill. ütős, ingás óraszerkezettel. Felújított, működőképes óraszerkezet, eredeti ingával es kulccsal. Francia, 1920 körül. Oroszlánon jelzett: Riche BRONZ Louis Riche (Párizs, 1877 - 1949). M.: 56 cm. Kikiáltási ára: 480 000 Ft

A másik kedvencem egy mindössze 6 centiméteres japán kémkamera, amely mintha csak belecsöppent volna a régiségek világába, akár James Bondé is lehetett volna! Ki tudja, hogy milyen sorsfordító eseményeket rögzítettek vele?

Japán minikamera - Riken Steky modell. Steky III B. 16 mm (mozifilm), Stekinar, 3.5/25mm, Steky-Tele 5.6/40mm, eredeti bőr tokjaban, angol nyelvű használati utasítással, teleobjektívvel és telekonverterrel. A második világháború után Japánban készített kamera. 1950 körül. M.: 6 cm. Kikiáltási ára: 50 000 Ft

Kovács Margit falikar – Nagy Tamás, műtárgyszakértő

Ha jobban megnézzük Kovács Margit falikar párját, akkor észrevehetjük, hogy egy kicsit eltérnek egymástól. Az egyik egyértelműen a Háromkirályokat ábrázolja, míg a másikon feliratok láthatóak. A művésznő tréfás parafrázisnak készíthette a második darabot, amely bal oldalon egy kerámiát tartó Keramikust, azaz önmagát, középen egy köteg pénzzel a Megrendelőt, jobb szélen pedig vonalzójával az Építészt ábrázolja. Szeretem az ilyen finom humorral átszőtt, szórakoztató darabokat.

Kovács Margit (Győr, 1902-Budapest, 1977): Figurális falikar-pár (410). Színes mázakkal festett kerámia. Ragasztott, sérült állapotban. 1930-as évek. Mindkét darabon jelzett: K M monogrammal. M.: 18,5 × 21 cm. Kikiáltási ára: 150 000 Ft

Kalocsai nyakék – Sólyom Györgyné, ékszerszakértő

Az ékszerkollekcióból a kedvencem Bánfalvi Rita ékszertervező "kalocsai" nyakéke és a hozzá tartozó fülbevaló. Elég ritkán találkozunk kortárs ékszerekkel az árverési anyagban, ezt a kivételes darabot azonban nem véletlenül válogattuk be, hiszen nem csupán a kivitelezés, a drágakövek, hanem a témája is különleges.

Ékszergarnitúra (133), fehérarany 750, anker lánc középrészen kalocsai hímzés ihletésű virágos indamotívum, 28 apró briliáns 0,20 ct (MTCrSi), rubinok 3,63 ct, zafírok 7,40 ct, smaragdok 1,85 ct, fülbevaló pár srófos szereléssel, 85,0 g, hossz: 44 cm, tanúsítvánnyal. Kikiáltási ára: 2 500 000 Ft

2in1 gyűrű és karkötő - Koltai Edina, ékszerbecsüs, aukciós menedzser

Az átalakítható ékszerek évszázadok óta lehetővé teszik a nők számára, hogy egy különleges kreációt különböző módon és több fajta eseményen viseljenek. Praktikusságuk mellett sokoldalúságukkal magyarázható népszerűségüket, mely a viselő tehetősségének látszatát kelti. Kifinomultságuk a biztonságos mechanikában, az átalakíthatóságot indikáló diszkrét jelekben és funkcionalitásukban rejlik. Készítőik rendkívüli szakmai készségéről és tudásáról árulkodnak. Soron következő aukciónk 98-as tétele is az átalakítható ékszerek csoportját gazdagítja. A biedermeier stílusú ékszer pillanatok alatt gyűrűből karkötővé alakítható elemeinek zsanéros rögzítésének köszönhetően. A szögletes smaragddal és 12 apró gyémánttal ékített 14 karátos gyűrű - karkötő teljesen új jelentést kölcsönöz a ’kettő az egy áráért’ kifejezésnek.

Gyűrű-karkötő (98). Arany 585, zsanérosan összerakható 8 karika, 1 szögletes smaragd 0,62 ct és 12 apró briliáns 0,08 ct (MCrSi), nyelves zárral, 21,8 g, hossz: 19 cm, méret: 53. Kikiáltási ára: 220 000 Ft

Berény Róbert háza – Pap Eszter, művészettörténész, aukciós menedzser

Az én egyik személyes kedvencem az aukció anyagában Berény Róbert saját városligeti házát ábrázoló festménye. Erről a bizonyos művészházról egy másik jeles festőnk, Bernáth Aurél írt szemléletesen a naplójában (Feljegyzések éjfél körül), és a leírás alapján újra és újra eljátszom a gondolattal, milyen jó is lenne visszarepülni az időben, és benyitni a házikó ajtaján. A leírás így hangzik:
Barátkozásunk gyorsan létrejött, és el-eljártunk egymáshoz. Ők a Városmajor utcában egy örökölt családi villában laktak, »villában« – mondom, de amelyet csak az isten tartott a négy házfalát egyszerre tartva a kezében. A villa dugadőltsége az elképzelés szélső határán állt. Hogy ezt részletesebben jellemezzem: akként, hogy nemegyszer a plafonról vakolatdarab hullott a levesestálba. A falak repedtek, s nem hinném, hogy függőlegesen álltak. De ebben az összeomlás előtti környezetben a legédesebb családi élet folyt, egy csodálatos meleg és szeretetteli házasságban, egy kis vörös hajú édes kis lánykával középen.”

Berény Róbert (Budapest, 1887 - Budapest, 1953): A művesz háza a Városmajorban (277). Olaj, vászon, 76 x 100 cm. Jelezve balra lent: Berény. Kikiáltási ára: 2 800 000 Ft

Van Cleef & Arpels klipsz – Szongoth Gergely, óra, ékszer és drágakőszakértő

Bár Chopard vagy Cartier ékszerek gyakran feltűnnek az árveréseken, az egyik leghíresebb francia ékszerház, a Van Cleef & Arpels munkáival csak ritkán találkozunk. Ez a feltűnő, klipszes arany fülbevaló típus az ötvenes éveket idézi, szinte kötelező kiegészítőnek számított akkoriban, és jól érvényesült a korszak jellegzetes kontya mellett.

Fülbevaló pár Van Cleef & Arpels (89). Arany 750, stilizált virágforma, középdíszen 70 apró briliáns cca. 2,00 ct (M-ACrSi), beszúrós stiftes klipsz szereléssel, modellszám: 55828, 26,8 g. Kikiáltási ára: 350 000 Ft

Kondor Béla illusztrációja – Fertőszögi Péter, művészettörténész, a BÁV művészeti igazgatója

„Kondor Béla neve már korszakot jelöl a modern magyar képzőművészetben.” – írta Német Lajos alig egy évtizeddel a művész halála után. A tragikusan rövid életű mester alakja már életében legendává vált, mint aki az elsők között szállt szembe a hivatalos művészetpolitika direktíváival, hogy helyette az egyetemes európai művészet évszázados tradíciójában gyökerező saját univerzumot, önálló festői és grafikai formanyelvet, vonalkultúrát teremtsen. Sokrétű képzőművészeti tevékenysége mellett verseket, versprózákat is írt, élete utolsó éveiben pedig a fotózásban rejlő új kifejezési lehetőségek is érdekelték.
A pontos címmel nem azonosítható tusrajz valószínűleg illusztrációnak készült, és – kicsit meggyűrve – ajándékként került Bakallár József gyűjteményébe. Témáját tekintve a kondori univerzumot benépesítő angyal-ábrázolások egyik sajátos típusa, amely éppúgy értelmezhető Jákob és az angyal küzdelmének, mint elvontabb jelentéssel a Jó és a Rossz vagy a Sötét és a Világos poláris ellentétét jelképező örök szembenállásnak, amelyben, az angyalok szimbolikus alakján keresztül, az ember előtt álló morális választási lehetőségek fejeződnek ki. Az angyal figurája Kondor művészetében olyan alapmotívum, amely végigkíséri az életművet, de ezek az angyalok nem a középkori gondolkodás szárnyas-glóriás hírvivői, hanem inkább gyarló emberi lényekhez hasonlatosak, akik szeretnek és gyűlölnek, küzdenek és elbuknak vagy ítélnek és megítéltetnek. Ezt a kettősséget fejezi ki a függőleges és a vízszintes, illetve a sötétebb és világosabb tónusok ellentétére épülő kompozíció, amelyekkel a művész a grafika korlátozott lehetőségei mellett is monumentális hatást kölcsönöz a képnek.

Kondor Béla (Budapest, 1931 – Budapest, 1972): Illusztráció (Küzdelem), 237, 1960-as évek első fele. Tus, papír, 29,5 x 42 cm. Jelezve jobbra lent: Kondor Béla. Proveniencia: korábban Bakallár József (1940-2013) festőművész gyűjteményében. Kikiáltási ára: 550 000 Ft

Századfordulós ékszer - Szabó Hajnalka, ékszerüzletág vezető

A 40 kisebb-nagyobb briliáns (1,10ct MTCrSi) mellett gyönyörű akvamarin (5,00ct) teszi különlegessé a dekoltázs nyakéket. Az akvamarin elnevezését a latin aqua (víz) és a mare (tenger) szavakból kapta és a tenger színére utal. A vízhez hasonló visszatükröződésnek köszönhetőnek az akvamarin már az ókorban is keresett volt. Nem csak a színe miatt használták a követ, hanem a különleges gyógyhatása miatt is. Az akvamarin ősi legendák szólnak, hogy hordozóját gazdaggá és boldoggá teszi. A hagyományok szerint segít megkülönböztetni az igazat a hazugságtól, a barátot az ellenségtől. A torokcsakra köve, segíti a kommunikációnkat és önkifejezésünket. Energetizál, nyugtató hatása van, enyhíti a bánatot. Nem véletlenül díszítettek nyakékeket ezzel a csodálatos színű kővel.

Nyakék (32). Fehérarany 585, anker láncon, áttört, leveles-bimbós stílusú, csüngős függő, 2 karmos foglalású akvamarin cca. 5,00 ct és 40 kisebb-nagyobb briliáns cca. 1,10 ct (MTCrSi), 12,1 g, hossz: 44 cm. Kikiáltási ára: 420 000 Ft

A műkedvelő bíboros - Tűzkő Péter, festményszakértő, az Aukciósház vezetője

Az Victor Marais-Milton (1872-1944) festőművésztől a nemzetközi árverési adatbázisban jelentős számú alkotás lelhető fel. A több száz mű szinte mindegyikén a klerikális kötöttségek alól kiszabaduló és a kispolgári élet kényelmes mozzanataiba merevedett kedélyes bíboros(ok) láthatóak. Most árverésre kerülő alkotás is az életmű ezen tematikájú alkotásainak sorát gazdagítja. A „Teázás hölgyek társasságában” ,”Műtárgyak feletti elmélkedés”, „A jó olvasás” vagy a „Csintalan kisállat” című kompozíciók mindegyike a Római Katolikus Egyház magasabb rendű tagjainak antikumával, nagy precizitással megfestett részletekkel és finom humorral vezetett narratívával hatnak a kép modernkori nézőjére. Marais-Milton Sevres-i műtermében nagy gonddal rendezte be azokat az enteriőröket, amelyekbe aztán egyházi alanyait alakító beöltöztetett modelljeit (többnyire szomszédjait) festette meg.

A művek - antiklerikus üzenetük- ellenére, hatalmas népszerűségnek örvendtek a századfordulón Franciaországban és Amerikában. Marais-Milton műveinek népszerűségét XXI. század sem sodorta el teljesen. Igaz, műveit ma már nem értékeljük eredeti üzenetük szerint, a jelen kor festői tendenciái között pedig regresszívnek tűnhetnek művei. Mégis, a szabadidős tevékenység közben ábrázolt bíborosokat bemutató Marais-Milton sorozat mit sem veszített népszerűségéből az elmúlt évtizedekben. Az árverésen most felbukkanó „A Műkedvelő Bíboros” című műve Igazi gyöngyszem, az aukció egyik kedvence.

Victor Marais-Milton (1872 - 1948): Műkedvelő bíboros (291). Olaj, vászon, 46 x 38 cm. Jelezve jobbra lent: V. Marais Milton. Kikiáltási ára: 180 000 Ft

A Sárkány csókja – Dembitzné Szalóki Magdolna, nemesfém- és ékszerszakértő

Cartier 1859-ben nyitotta meg első üzletét. Exkluzív vevőkör, a felső tízezer, uralkodó családok számára tervezett egyedi, gazdag kidolgozású ékszereket, megrendelői között volt pl. II. Erzsébet, a Windsori hercegnő. A vevőkör változott, de a különleges tervek, a minőségi anyagok, drágakövek felhasználása továbbra is a legfontosabb a cég számára.

A 75. Művészeti aukción szereplő 121 tétel a Le Baiser du Dragon (Sárkány csókja) elnevezést kapta. Az ikonikus forma fekete selyemzsinóron függ 2 rubin csüngővel, a közkedvelt fekete lakk és cinóber vörös szint juttatja eszünkbe, melyek fontosak a keleti (japán-kínai) művészet számos területén, a kontrasztot fokozza, hogy a függő fehér anyagból készült. Az ékszert viselheti hölgy vagy úr is, minden alkalomra, minden öltözékhez.
Hasonló nevű Cartier parfüm kollekció is van, amely mint az ékszer exotikus és különleges.

Cartier nyakék (121). Fehérarany 750, függő és fekete selyem zsinór vég, 2 rubin csüngővel, modellszám: 24919A, 22,8 g, hossz: 60 cm Ikonikus forma Le Baiser du Dragon (sárkány csókja) elnevezéssel Cartier ékszer modell. Kikiáltási ára: 250 000 Ft

Gorka Lívia térplasztikája - Schneider Árpád, műtárgyszakértő

Személyes kedvencem Gorka Lívia lenyűgöző térplasztikája. A tárgyat különleges kettősség jellemzi, ugyanis modernsége mellett a természet teremtő őserejét sugározza. Biomorf formavilága, tradícionális hurkákból való felrakási technikája és földszínű mázai azt az érzést keltik a szemlélőben, mintha a műalkotás valójában prehisztorikus lelet volna. Úgy vélem a mai modern enteriőrök letisztult, steril világába jól illeszthető a térplasztika, mely akár a múlt és modernitás, az újítás és tradíció kettősségével küzdő korunk szimbóluma is lehetne.

Gorka Lívia: Térplasztika (420). Magas hőfokon rézzel égetett samottos kőagyag. Oldalán mázlepattanások.
Alján festett fekete Gorka Lívia jelzéssel. M.: 67,5 cm. Kikiáltási ára: 280 000 Ft

A tárgyak a 75. Művészeti aukción kerülnek kalapács alá november 19-20-án a MOM Kulturális Központban. Az aukciós kiállítás november 9-17. között tekinthető meg a BÁV Aukciósházban (V. Budapest, Bécsi utca 1.).