Szakértőink kedvencei a tavaszi aukcióról

2018. 05. 08.

Megkérdeztük a BÁV szakértőit, hogy mik az ő személyes kedvenceik a 72. Művészeti aukcióról.

Szecessziós függő fuksziamedállal – Dembitzné Szalóki Magdolna, ékszerszakértő

Szeretem ezt a korszakot, ez a különleges függő pedig jellemző darabja a francia szecessziónak. Az ékszerpiacon számos szecessziós ékszerrel lehet találkozni, főleg napjainkban, amikor ismét egyre divatosabb ez a stílus, de nagyon ritkák az eredeti darabok. Bár 1914-ig még igazán nagy művészek készítettek ilyen és ehhez hasonló finom ékszereket, később a nagy érdeklődés nyomására egyre silányabb tömegtermékek lepték el a piacot. Érdemes megfigyelni ezt az apró ékszert, amelyben rengeteg szépség és technika rejtőzik: többek között ilyen a színátmenetes lüszter zománc levél- és virágdíszítés vagy a rubinokból, brillekből készül apró ékítések.

24. Szecessziós lánc függővel. Arany 750, függő áttört leveles virágmotívum, 3 briliáns cca. 0,15 ct (R2CP1), 4 apró rubin ékítéssel, lüszter zománc díszítéssel, 1900 körül, arany 585 lánc, vékony anker fazon, modern, 12,3 g, hossz: 50 cm. Kikiáltási ára: 150 000 Ft

Akvamarin gyűrű és karkötő – Kovácsné Racskó Szilvia, ékszerszakértő, a nemesfém üzletág vezetője

Bár a két ékszer külön érkezett hozzánk, mégis, mivel hasonló a méretük és a csiszolásuk, akár egy kollekció részei is lehetnének. Nagyon kedvelem az akvamarint, gyönggyel kombinálva pedig igazán elegáns, és mérete ellenére sem túlzó ez a karkötő. Így nem csupán estélyekre, de egy koktélruhához is fel lehet venni. Általában a statement ékszerekből nem javaslunk egyszerre többet viselni, de a visszafogott akvamarin ebben az esetben felülírja ezt a szabályt.

  173. Női gyűrű. Sárga- és fehérarany 585, 1 nagy smaragd csiszolású akvamarin cca. 11,80 ct és 18 karmos foglalású briliáns cca. 2,15 ct (MTWSi2) ékítéssel, 13,3 g, átmérő: 17,8 mm. Kikiáltási ára: 650 000 Ft
174. Karkötő. Fehérarany 585, nyelves csaton 1 nagy karmos foglalású akvamarin 23,15 ct és 22 briliáns cca. 1,75 ct (MTCrSi) ékítéssel, 3 sorban 72 tenyésztett gyöngy, szemátmérő: 6,0 mm, 2 osztón 16 achtkant csiszolású briliáns cca. 0,38 ct (ACrSi) ékítéssel, bruttó 42,1 g, hossz: 18,5 cm, akvamarin tanúsítvánnyal. Kikiáltási ára: 950 000 Ft

Akoya gyöngysor – Sólyom Györgyné, ékszerszakértő, a Bécsi utcai ékszerbolt vezetője

Ez a gyöngysor a kedvencem az idei kollekcióból, mert ilyen nagyméretű akoya gyöngyökkel eddig még nem találkoztam. Igazi ritkaságnak számít egy ilyen nagyságú (9 mm szemátmérő) és minőségű gyöngyökből fűzött ékszer a magyar piacon, amelynek értékét növeli, hogy egy ennyire szabályos gyöngysorhoz akár húsz évig is válogatják a szakemberek a gyöngyöket.

87. Gyöngysor. Arany 585 csaton, csomózottan fűzött akoya tengeri tenyésztett gyöngyszemek, szemátmérő: 9,0-9,5 mm, bruttó 48,2 g, hossz: 44 cm. Kikiáltási ára: 250 000 Ft

Paál László: Vihar után – Tűzkő Péter, műkereskedelmi üzletágvezető

Bevallom: viszonyom van ezzel a képpel – 15 éve szeretem!

Műkereskedőként az embernek furcsa módon az a dolga, hogy egy műtárgyat sikeresen értékesítsen. Ebben a szemléletben a jól végzet munka eredménye a műtárgy eladási értékében mérhető. Egy rekordár dicsőség és inspiráció arra nézve, hogy a munkád jól végezted el. Az árveréseken egy-két perc alatt megszülető rekordárak mögött azonban több éves szenvedélyes munka rejlik. A most árverésre kerülő vihar utáni tájat ábrázoló Paál László képet  15 éve ismerem. Először a kétezres évek elején bukkant fel a hazai műtárgypiacon, amikor  azonnal beleszerettem, de az akkori külföldi tulajdonosai, akik egy budapesti étterem pincéjében őrizték a képet,  nem akartak a tárgytól megválni, és azt  aukcionálni. Hosszú időre eltűnt a nyilvánosság elől ez a remekmű! Az, hogy most árverésre került egy vidéki gyűjtemény tulajdonosának köszönhető, akivel 5 éve tárgyalok az alkotás árverésre bocsájtásának lehetőségéről! Számtalan ajánlatomat kosarazta ki a tulajdonos, és ezernyi kávézással és ebéddel eltöltött idő után barátság is lett a munkakapcsolatból. Ha összeadom magamban az elmúlt években erre az egyetlen alkotásra fordított figyelmet, szeretetet, energiát, akkor azt hiszem,  a műkereskedő és műtárgy sajátos kapcsolata és viszonya érthetővé válik. A sikeres árverés nem pusztán pénzügyi siker! Az egy-egy műtárgyhoz köthető barátságok, szakmai kihívások, kalandok számomra legalább olyan fontosak, mint egy alkotást azon az áron értékesíteni, amely szakmai tudásom alapján az adott árverési nap legjobb ára! Remélem, az alkotás új tulajdonosa megérti vonzalmamat, és engedi, hogy néha – egy kávé erejéig – elmerüljek PaáL László: Vihar utáni táj című  alkotásában.

293. Paál László (Zám, 1846-Charenton-le-Pont, 1879): Vihar után (Beileni táj) 1871. Olaj, vászon, 51 x 65,5 cm. Jelezve balra lent:
Vente L. de Paal pecsét. Proveniancia: Paál László hagyatéki árverés. Paris, Hotel drouot, 1880. április 21. Kikiáltási ára: 18 000 000 Ft | € 58 442

Vén Emil: Halászbárkák Fiumén – Bocskay Péter, a Szent István Antikvitás üzletvezetője

Az egyik kedvenc festőm Vén Emil, nagyon szeretem a képei élénk színvilágát, egyedi ecsetkezelését. A most aukcióra kerülő festményének témáját jelentő  halászbárkák pedig még inkább közel állnak a szívemhez.
363. Vén Emil (Fiume, 1902-Budapest,1984): Halászbárkák Fiumén. Olaj, farost, 54,5 x 70 cm. Jelezve jobbra lent: Vén. Kikiáltási ára: 280 000 Ft

Zsolnay-váza – Nagy Tamás, műtárgyszakértő, a BÁV Aukciósház vezetője

Kedvelem ezt a lecsurgó mázat: bár látszólag nagyon egyszerű dekorról van szó, mégis nagyon nehéz elérni, hogy a színek elváljanak, és ilyen szép egységet alkossanak. Ez a finom, szecessziós máz ráadásul egy rusztikus, míves peremmel van ellenpontozva.

523.  Zsolnay szecessziós miniatűr váza. Formába öntött porcelán. Savmaratott felületén többrétegű, színes-, lefolyó (coulé) mázakkal festett. Szájperemén pasztózus aranyfestéssel és színes zománcfestéssel indás-leveles, ill. geometrikus motívumok. Feltehetően Apáti Abt Sándor forma-, és dekorterve. Alján jelzett: kettős körben festett, kerek, pecsétszerű márkajelzés. Zsolnay, Pécs, 1906-07 körül. M.: 10 cm. Kikiáltási ára: 160 000 Ft

Klein-tányérok – Mireisz Viktória, műtárgyszakértő, BÁV Aukciósház

Nagyon érdekes Klein Ármin sorsa, a kiemelkedően tehetséges keramikusművészé, aki reménytelenül szerelmes volt Zsolnay Júliába. Csupán öt évig dolgozott a Zsolnay-gyárban, mégis irányadó művésznek számít. Fiatalon, mindössze 28 évesen halt meg tüdőgyulladásban, emiatt nagyon kevés alkotását ismerjük. Ezen a két tányéron az eredeti jelzése szerepel, ezért biztosak lehetünk benne, hogy ő maga festette őket, és nem sokszorosított darabokkal állunk szemben.
510. Zsolnay dísztányér. Porcelánfajansz. Elefántcsontszín alapon színes, magas tüzű mázakkal és lazúros festékekkel-, kobaltkék kontúrrajzzal festett hárfán játszó amorett. Peremén körben nádszálak közt ágon ülő jégmadár, valamint repkedő énekesmadarak. Dekorterv: Klein Ármin. Alján jelzett: masszába nyomott Z. W Pécs és máz alatti kékkel festett, datált családi jegy. Zsolnay, Pécs, 1878. Átm.: 21 cm. Kikiáltási ára: 180 000 Ft
511. Zsolnay dísztányér. Porcelánfajansz. Elefántcsontszín alapon színes, magas tüzű mázakkal és lazúros festékekkel-, kobaltkék kontúrrajzzal festett madarakkal játszó amorett. Peremén körben a négy égtáj irányába szelet fúvó angyalfejek. Öblében a művész (HK) nehezen kivehető festett kézjegyével. Dekorterv: Klein Ármin. Alján jelzett: masszába nyomott Z. W Pécs és máz alatti kékkel festett, datált családi jegy. Zsolnay, Pécs, 1878. Átm.: 21 cm. Kikiáltási ára: 180 000 Ft

Gorka Lívia asszonyai – Farkas Judit, műtárgyszakértő, BÁV Szent István Antikvitás

Ezekből a tárgyakból sugárzik a mély anyagszeretet! Olyan kísérleti darabok, amelyeknél érezhető Gorka Lívia keze munkája, az, ahogy az agyaggal és a mázakkal bánt, ahogy kísérletezett, játszott, s aminek eredményeként megszülettek ezek a gyönyörű, letisztult alkotások.

  464. Gorka Lívia: Kisplasztika az Asszonyok című sorozatból. Kézzel formázott, magas tűzön égetett samottos kerámia fémoxidos mázakkal. Alján kézzel festett jelzés: Gorka Lívia. 1974 körül. M.: 57 cm. Kikiáltási ára: 180 000 Ft
465. Gorka Lívia: Páros kisplasztika az Asszonyok című sorozatból. Kézzel formázott, magas tűzön égetett samottos kerámia fémoxidos mázakkal. Alján kézzel festett jelzés: Gorka Lívia. 1974 körül. M.: 64 cm. Kikiáltási ára: 220 000 Ft

Lorenzo Bartolini márványszobra – Almási György, műtárgyszakértő, BÁV Szent István Antikvitás

Lorenzo Bartolini szobrai a Metropolitan Múzeumtól az Ermitázsig, a világ legnevesebb múzeumaiban találhatóak meg világszerte. Lenyűgözőnek tartom, hogy egy ilyen kvalitású márványszobor került elő Magyarországon, amelyről ráadásul bebizonyosodott, hogy a vázlata, azaz a gipszmodellje a firenzei Uffizi gyűjteményében található meg.

548. Lorenzo Bartolini (1777-1850): Fiúportré. Faragott carrarai márvány, szerpentinkő talapzaton. Hátoldalán jelezve: BARTOLINI F. 1830 körül. M.: 45 cm. Kikiáltási ára: 800 000 Ft

Japán szamurájpáncél - Schneider Árpád, műtárgyszakértő, BÁV Aukciósház

Mindig vonzott a keleti művészet, és ez a műtárgy egy igazi különlegesség a magyar aukciós piacon. A páncél egyik különlegessége, hogy kifejezetten harci célokra készült, és a rajta látható kamon alapján az is tudható hogy a Fujiwara-család használta.

Szamuráj páncélzat. Lakkozott bőr és fémlemezekből alakított harci öltözet. Sisak, mellkas páncél, lábszárvédők, valamint a karokon összefűzött acélsodronnyal borított textilanyag. Mellkas páncélon arannyal festett japán családi címer: lilaakác, a Fujiwara család kamonja. Korának megfelelő állapotban, kisebb sérülésekkel. Japán, XIX. század eleje, Fujiwara család. M.: 153 cm. Kikiáltási ára: 500 000 Ft