Szakértőink kedvencei a 71. Művészeti aukcióról

2017. 11. 09.

Megkértük a BÁV Aukciósház néhány szakértőjét, akik részt vettek a 71. Művészeti aukció anyagának összeállításában, hogy árulják el, nekik mi a kedvencük a több, mint 500 tételből.

Ez az art deco nyakék igazán különleges és figyelemfelkeltő, ráadásul sportos és elegáns viselethez is bátran lehet választani.

Sólyom Györgyné, ékszerszakértő, a Bécsi utcai Ékszerbolt vezetője

Nyakék (33). Arany 585, fonott láncon nagy, szögletesforma függo, gyöngyház és ónix betétes
díszítménnyel, 27 apró briliáns cca. 0,30 ct (M-ACrSi) ékítéssel, 36,2 g, hossz: 40 cm. Kikiáltási ára: 280 000 Ft

Ezt a gyönyörű tahiti gyöngysort szívesen elfogadnám. Az utóbbi 5 évben nem találkoztam ilyen jó minőségű, válogatott gyöngyökkel. Az egységes szín és a csat kidolgozása is mind kivételes. Ráadásul a Schöffel márka maga is garancia a minőségre.

Kovácsné Racskó Szilvia, ékszerszakértő, a BÁV nemesfém üzletágának vezetője

Tahiti gyöngysor (157). Fehérarany 585, golyóforma záron 8 briliáns cca. 0,30 ct (MTCrVs) ékítéssel, 33 szürke különbözo árnyalatú tahiti gyöngyszem, szemátméro: 12,0-13,5 mm, Schöffel márkajelzéssel, bruttó 102,4 g, hossz: 48 cm. Kikiáltási ára: 950 000 Ft

A Lobmeyr pohárkészletet választanám, mert ilyen nagy és ilyen jó állapotú garnítúra még nem volt magyarországi aukción.

Mireisz Viktória, műtárgyszakértő

Lobmeyr pohárkészlet, a Barokk-sorozatból (436)
Fúvott és csiszolt, színtelen, gravírozott üveg. Összesen 73 darab: 1 darab borospalack dugóval, 8 darab vizespohár, 8 darab söröspohár, 8 darab pezsgos kehely, 8 darab ujjmosó tálka, 8 darab vörösboros pohár, 8 darab fehérboros pohár, 8 darab madeirás pohár, 8 darab likorös pohár, 8 darab röviditalos pohár (egyik tálkán apró csorba). Talpán jelzett: köszörült JLL. Josef & Ludwig Lobmeyr üveggyár, Bécs, XX. sz. eleje. Palack M.: 31,5 cm; Üvegpoharak M.: 9 - 15,5 között cm; Ujjmosó tálka M.: 6,5 cm. A Lobmeyr cég tervezoje, Stephan Rath 1905-ben alkotta meg finoman kidolgozott, kézzel gravírozott Barokk-sorozatát, amelyet a XVIII. század közepén készült velencei barokk üvegek inspiráltak. Kikiáltási ára: 450 000 Ft

A mostani anyagból a kedvencem ez a Tiffany-váza, mert szeretem a szecessziós darabokat, és ritka, hogy ilyen nagy méretben előforduljon egy aukción.

Schneider Árpád, műtárgyszakértő

Tiffany váza (437) Formába fúvott és kézzel alakított, irizáló üveg. Amfóraforma, oldalán csigavonalas fülek.
Alján jelzett: 8481 H. L. C. Tiffany Favrile. New York, 1900 körül, Louis Comfort Tiffany. M.: 30,5 cm. Kikiáltási ára: 400 000 Ft

A festmények közül Jándi Dávid Nagybányai tájképe a kedvencem, üde, finom színei miatt. A műtárgyanyagból pedig ezt a Zsolnay szecessziós grés korsót választanám, mert egyesíti az iparművészetet és a népművészeti hagyományokat.

Nagy Tamás, műtárgyszakértő, a BÁV Aukciósház vezetője

Jándi Dávid (Jánd, 1893 – Nagybánya, 1944): Nagybányai Tájkép. Pasztell, papír, 300 × 480 mm
Jelezve jobbra lent: Jándi D. (342) Kikiáltási ára: 190 000 Ft

Zsolnay szecessziós füles korsó (465). Grés. Formába préselt, magyaros szecessziós reliefmintával díszített felületén többrétegű, színes eozin-, és grés-mázakkal festett. Forma-és dekorterv: Apáti Abt Sándor, 1904. Talpperemén apró mázlepattanás. Alján jelzett: masszába nyomott 7260 (formaszám) és alaptól eltérő színű, vörös eozinmázzal borított, kisméretű kerek, domborodó, pecsétszerű márkajelzés. Zsolnay, Pécs, 1904. M.: 15,5 cm. Analógia: Csenkey Éva-Gyugyi László-Hárs Éva: Zsolnay a nagyvilágból (Gyugyi László gyűjteménye) Helikon, 189. oldal. Kikiáltási ára: 800 000 Ft

Nagyon kedvelem a bécsi szecessziót, Angyallfy Erzsébet aktja pedig erre emlékeztet.

Tóth Nóra, aukciós menedzser

Angyalffy Erzsébet (Pécs, 1861 – 1940): Vöröshajú akt. Olaj, vászon, 77 × 64 cm. Jelezve balra fent és hátoldalon: Angyalffy Erzsébet. Hátoldalon autográf felirat. Kikiáltási ára: 280 000 Ft

Iványi izgalmas, posztimpresszionista alkotását igazi festői bravúrnak tartom.

Tűzkő Péter, festményszakértő, a BÁV műkereskedelmi üzletágának vezetője

Iványi Grünwald Béla (Somogysom, 1867 – Budapest, 1940): Vonat az éjszakában, Balatonlelle (1935 körül). Olaj, vászon, 71 × 100 cm. Hátoldalon: Magyar Nemzeti Galéria Új Magyar Képtár etikett, Iványi Grünwald Béla hagyatéki címke. (327) Kikiáltási ára: 1 200 000 Ft