Iványi-Grünwald Béla Tánca a jubilieumi aukción

2017. 04. 20.

Ízelítő a 70. Művészeti aukció festményagából.

Iványi-Grünwald Béla (1867-1940)
Tánc, 1925 körül
vászon, olaj, 89 x 105,5 cm
jelzés lent jobbra: Iványi-Grünwald Béla
kikiáltási ára: 1.800.000 Ft

Iványi-Grünwald BélaIványi-Grünwald Béla Tánc című kartonját, 1924-ben szőtték le a Greco Gobelin Részvénytársaság műhelyében. A hat négyzetméteres alkotás ma a Magyar Nemzeti Galéria gyűjteményét gazdagítja. A monumentális műhöz számos résztanulmány, vázlat és kisebb-nagyobb előtanulmány készült, de Iványit a gobelin elkészültén túl is foglalkoztatta a téma, így annak különböző variánsai, több-kevesebb figurával, más csoportbeállításban és színváltozatban megjelentek több későbbi kiállításán is. A Tánc kompozíciója mind témában, mind hangulatában, mind pedig a magyaros viseletű figurák barokkos ízű megformálásában közeli rokona, leszármazottja a mester által még a századfordulós Nagybányán – szintén több változatban – megalkotott Bércek között című remekműnek. Iványi a Tánc megfestésének idején, Kecskemét után már ismét Budapesten dolgozva, pályája zenitjén járt. 1921-ben monográfia született róla az Ernst Múzeum Művész-Könyvei sorozatban, majd 1925-ben hatalmas gyűjteményes tárlatot rendezett műveiből a híres budapesti kiállítóhely, melyen közel százhúsz alkotása került bemutatásra. Ezek között volt a Tánc ekkor már elkészült gobelinje, de a nagyközönség ugyanekkor egész kollekciót megcsodálhatott a főmű holdudvarában született tanulmányokból, vázlatokból és kész olajfestményekből is. A korszak általános anyagi viszonyaiból következően, csak kevés művet reprodukáltak a tárlat katalógusában éppúgy, mint az arról hírt adó korabeli folyóiratokban, így az egyes alkotások konkrét beazonosítása, szinte megoldhatatlan feladat a kutató számára. A Tánc most aukcióra kerülő változata feltehetően az 1920-as évek második felében született, színvilága és festésmódja friss, ropogós és nagyvonalú, mely Iványi művészetét a legjobb formájában, ereje teljében, művészete egyik csúcsán mutatja.

Rum Attila

További információk hamarosan az aktuális aukció oldalon!